Wielu studentów szuka teraz mieszkań do wynajęcia, a właściciele tych mieszkań zastanawiają się jaką umowę najmu zawrzeć ze studentem, jak najlepiej się zabezpieczyć? Umowę najmu zawrzeć ze studentem, czy z jego rodzicami? Przeczytaj wpis do końca. Dowiesz się z niego, jak zawrzeć umowę najmu ze studentem.
Ustal cel, w jakim student chce wynająć lokal
Oczywiste jest, że student chce wynająć lokal w celach mieszkaniowych. Jednak cel ten może mieć charakter przejściowych, krótkotrwały lub mieć charakter zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Ustalenie celu jest bardzo ważne, bo od tego będzie zależał rodzaj umowy najmu, którą możesz zawrzeć z najemcą-studentem.
Wynajem w celu przejściowym, krótkotrwałym. Co to znaczy?
Zdarza się, że student wynajmuje lokal wyłącznie w związku ze studiami. Jego pobyt w wynajmowanym lokalu ma wyłącznie charakter przejściowy, krótkotrwały. Swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokaja w domu rodzinnym, gdzie jest jego centrum życiowe, gdzie koncentrują się jego interesy. Poza okresami nauki, na przykład na czas ferii, wakacji, wraca do swojego domu rodzinnego.
W takim przypadku do najemcy-studenta nie ma zastosowania Ustawa o ochronie praw lokatorów. Z najemcą nie zawierasz umowy najmu okazjonalnego, a umowę najmu, którą regulują wyłącznie przepisy Kodeks cywilny.
Wynajem w celu zapokojenia potrzeb mieszkaniowych. Co to znaczy?
Student zaspokaja swoje potrzeby mieszkaniowe w wynajętym lokalu, jeżeli w tym lokalu konceltruje swoje życie, wynajął je w celu trwałego pobytu. Nie zależnie od toku studiów, w wynajetym lokalu mieszka. Wyprowadził się już od rodziców na stałe, jedynie ich odwiedza. Nie ma innego miejsca, w którym zaspokajałby swoje potrzeby mieszkaniowe.
W takiej sytuacji, zastosowanie ma Ustawa o ochronie praw lokatorów. Wobec czego, dla wynajmującego najkorzystniej i najbezpieczniej jest zawrzeć z najemcą umowę najmu okazjonalnego.
Potrzebujesz dobrego wzoru umowy najmu okazjonalnego? Sprawdź tutaj.
Umowa najmu ze studentem czy z rodzicem?
To również zależy od celu w jakim student wynajmuje lokal.
Jeżeli student w lokalu będzie zaspokajać potrzeby mieszkaniowe, zawrzyj ze studentem umowę najmu okazjonalnego. W celu zabezpieczenia się na wypadek zaległości w płatnościach, zawrzyj z jego rodzicami umowę poręczenia.
Jeżeli student wynajmuje lokal wyłącznie na cele krótkotrwałe, tymczasowe, możesz zawrzeć umowę z rodzicami lub studentem. Oba rozwiązanie będą korzystne. Jeżeli jednak zawierasz umowę najmu z rodzicami, wskaż w umowie dane studenta uprawnionego do mieszkania w lokalu (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania).
Masz pytania, watpliwości? Napisz do mnie, postaram się pomóc.